Producenci

ANPOL Budka lęgowa dla pilchowatych (koszatka, popielica)

Dostępność: duża ilość
Cena: 34,00 zł 34.00
Cena netto: 27,64 zł
quantity szt
Zyskujesz 1 pkt [?]
dodaj do przechowalni
Ocena: 0 (Ilość ocen: 0)
Producent: Anpol
Kod produktu: 1188
Pin It

Opis

ANPOL
Budka lęgowa dla pilchowatych
(koszatka, popielica)
 
 
 
Gatunek pilchów, tj. popielica i koszatka, należą do gatunków rzadkich, podlegających całkowitej ochronie gatunkowej. Wymienione są również w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt (Jurczyszyn, 2000) zagrożonych wyginięciem. Dodatkowo popielica objęta jest Konwencją Berneńską. Są to ssaki bardzo wrażliwe na zmiany środowiskowe i to im w pierwszej kolejności należy się zapewnienie ochrony. Jednak ze wstępnych ocen przeprowadzonych przez Sekcję Teriologiczną TP "Bocian" przy odpowiednich modyfikacjach konstrukcyjnych budek lęgowych istnieje możliwość pogodzenia interesów ochrony drobnych ptaków zasiedlających dziuple i pilchów.
 
Popielica
Rozmieszczenie geograficzne

Popielica występuje w Europie Środkowej i południowej (od Francji i północnej Hiszpanii aż po Wołgę), na Kaukazie, w północnej Azji Mniejszej, w Iranie i Turkiestanie. W Polsce w odpowiednich środowiskach w górach i na pogórzu występuje dość licznie, jednak na niżu jej stanowiska są znacznie rzadsze. Częściej jest spotykana w Krainie Świętokrzyskiej i na południowej Lubelszczyźnie, nieliczne stanowiska znane są w reszcie kraju (jednak w północnej części Polski jest ich zaledwie kilka).

Środowisko

Gatunek występuje w starszych lasach liściastych i mieszanych. Wystarczają jej drzewostany jednopiętrowe, jednak bardzo ważne jest pełne zwarcie koron drzew. Najczęściej spotykana jest w drzewostanach bukowych lub z domieszką starych buków, grądowych oraz w lasach mieszanych.
 
Ochrona

 • Na terenach, gdzie popielica występuje dość licznie, należy utrzymywać korzystną dla niej strukturę drzewostanów. Jednak w miejscach, gdzie doszło już do negatywnych przekształceń, należy im przeciwdziałać. Bardzo ważne jest utrzymywanie silnego zwarcia koron drzew, co umozliwi pilchom sprawne przemieszczanie sie.
 • Izolowaniu niewielkich populacji (rozdzielonych np. drogami leśnymi) można zapobiegać przez wieszanie niewielkich mostków z grubej liny oplecionej luźno plastykową siatką (popielice przebiegają po linkach, zaś siatka chroni je przed drapieżnikami).
 • Braki kryjówek można zniwelować poprzez wieszanie budek dla pilchów zastępujących dziuple. Mają one dość niecodzienny wygląd - otwór wejściowy znajduje się od strony pnia. W roku 2005 rozwieszono (Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian") ponad 600 budek na granicy Radomszczyzny i Kielecczyzny. Jeszcze w tym samym roku w 19 budkach stwierdzono popielice lub ślady ich występowania.
 • Niedostateczną bazę pokarmową (zwłaszcza dotyczy to wczesnego lata, kiedy owoce twarde, jak żołędzie czy bukiew, jeszcze nie występują), można wzbogacać przez sadzenie w lasach drzew i krzewów owocowych - np. dzikiej czereśni (trześni). Na terenach, gdzie popielice nie występują, zaś warunki środowiskowe wydają się być dla nich odpowiednie, można przeprowadzać introdukcje (lub reintrodukcje) tych ssaków. Polega to na wsiedlaniu grupy osobników z populacji bytującej najbliżej tego terenu. W Polsce przeprowadzono (Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra" oraz Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu) dwie udane akcje tego typu. Pierwszą próbę przeprowadzono na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Popielica występowała tam tylko na jednym stanowisku - dokonano reintrodukcji w innych, sprzyjających miejscach.
 • Obecnie prowadzi się większy eksperyment - reintroducji tego gatunku do podszczecińskiej Puszczy Bukowej, gdzie popielica najprawdopodobniej niegdyś występowała. Jednak w XVII w. (co pokazują stare mapy) kompleks ten był doszczętnie wycięty, co spowodowało wymarcie tamtejszej populacji. Niestety - po odnowieniu się Puszczy popielice nie mogły zasiedlić tego terenu, gdyż brakowało połączeń korytarzami leśnymi z innymi terenami zasiedlonymi przez popielice. W roku 2003 wpuszczono pierwszych 25 osobników, w kolejnych latach wpuszczano następne 20-30 zwierząt. Początek eksperymentu jest bardzo udany - wiele wypuszczonych zwierząt jest stale śledzonych przez naukowców (mają założone nadajniki telemetryczne) i okazuje się, że w nowym miejscu radzą sobie bardzo dobrze.
  Koszatka
   
   
  Rozmieszczenie geograficzne

  Koszatka występuje w Europie Środkowej i południowo-wschodniej, sięgając na zachód Szwajcarii i północnych Włoch, oraz w Azji. W Polsce stwierdzana była na wielu stanowiskach w południowej i wschodniej części kraju, jednak w zdecydowanej większości są to obserwacje nieaktualne. W ostatnich 25 latach obserwowana była na północnym Podlasiu (Puszcza Białowieska i Knyszyńska oraz lasy koło Nurca), w północnej części Puszczy Świętokrzyskiej, w Babiogórskim Parku Narodowym oraz na 1 stanowisku w Sudetach.

  Środowisko

  Koszatka występuje w starszych lasach liściastych i mieszanych. Wymaga drzewostanów wielopiętrowych, z pełnym zwarciem koron drzew. Najczęściej spotykana jest w starszych drzewostanach mieszanych z bogatym podrostem i podszytem. W górach bywa spotykana także w litych, jednowiekowych świerczynach.
   
  Ochrona
  • Na terenach, gdzie koszatka występuje dość licznie, należy utrzymywać korzystną dla niej strukturę drzewostanów. Jednak w miejscach, gdzie doszło już do negatywnych przekształceń, należy im przeciwdziałać.
  • Izolowaniu niewielkich populacji (rozdzielonych np. drogami leśnymi) można zapobiegać przez wieszanie niewielkich mostków z grubej liny oplecionej luźno plastykową siatką (popielice przebiegają po linkach, zaś siatka chroni je przed drapieżnikami).
  • Braki kryjówek można zniwelować poprzez wieszanie budek dla pilchów zastępujących dziuple. Mają one dość niecodzienny wygląd – otwór wejściowy znajduje się od strony pnia. W roku 2005 rozwieszono (Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”) ponad 600 budek na granicy Radomszczyzny i Kielecczyzny. Sporo z nich zostało zajęte przez koszatki.

   

   
  Dostępna w 2 rozmiarach
   
  Rozmiar 1
  17x12x15
   
   
   
  Rozmiar 2
  30x14x18
   
   
   
   
  Profesjonalnie wykonana budka lęgowa dla ptaków. Daszek jednospadowy.
  Budki są zabezpieczone impregnatem chroniącym przed grzybami powodującymi rozkład drewna oraz działaniem zmiennych warunków atmosferycznych.
  Wyposażone w trzy zawieszki (na górze i na dole), dzięki którym zawiesisz budkę (zdjęcie przedstawia budkę w modelu z daszkiem jednospadowym).
   
   
   

  Opinie o produkcie (0)

  do góry
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper.pl